Számos szukakutya kerül az álvemhesség állapotába, ahol is a hormonszintjük hasonló válik egy terhes szukáéhoz, s ez innentől pedig rendellenes viselkedést okoz az állatnál. Ösztönszerűen egyfajta fészket kezd el készíteni, hogy életet adhasson majd megszülető kölykeinek, s ezt olyan tárgyakból teszi, amiket összegyűjtött maga körül. Ha pedig közelében van egy olyan másik szuka, amelyik éppen szült, meg fogja próbálni, hogy elláthassa annak kölykeit. De az is megesik, hogy befogad magához egy cipőt, kis játékot vagy egyéb tárgyat, s azt ugyanolyan szeretettel és oltalmazással látja el, ahogyan a saját kölykeivel tenné.
Ez a típusú viselkedés csak a kutyáknál tapasztalható meg, mintegy az evolúció következményeként, s közöttük is csak a szukakutyáknál fordul elő. A kutya a farkas leszármazottja, de a származtatott viselkedései genetikailag átalakultak. A farkas számos szukából és egy domináns hímből álló csordában él. A hím a felelős a vadászatért és a faj szaporításáért. Párosodik a csapat szukáival, s amíg a szukák kicsinyeikkel törődnek, gondoskodik az élelemről.
A természet tehát felruházta a kutyanemzettség szukáit azzal a képességgel, hogy keresztülmenjenek az álvemhességen, mert amikor „élelemszerzésükre” mennek, megengedik a hordájuk többi nőstény tagjainak, hogy gondozzák addig saját kölykeiket, néhányuk esetében így ez hozza létre a képzelt terhességet.
Az álvemhes szukakutya hiperérzékeny, ideges és étvágya is eltérő. Sőt, ha kölykének fogadott egy tárgyat, játékot, cipőt, párnát, még etetni is próbálhatja azt. Ilyenkor, jaj, annak, aki megkísérli elvenni tőle, hiszen könnyen agresszívvá válhat. Lásd Anyai agresszivitás bejegyzésünk.
Engedjünk a természetnek, hogy kövesse útját és kezeljük úgy a kutyát, mintha éppen vemhes lenne. De nem árt, ha megtámogatjuk az álterhesség folyamatát a virágeszenciákkal, hogy azok a kutya anyai szükségleteinek különböző aspektusait lefedhessék.
Közülük a legfontosabb, melyet nem hagyhatunk figyelmen kívül, a birtoklás és a túlzott aggodalom az örökbe fogadott tárgy iránt, és emellett a folyamatos figyelemfelkeltés, az agresszivitásnak köszönhetően a bizalmatlansága azok felé, akik hozzá közelednek, azért, hogy elvegyék a „kölykét”.
Az álvemhesség kezelésének szintén magába kell foglalnia a tanulási folyamatot, ami, segítheti az állatot elkerülnie, hogy ugyanazokat a folyamatokat ismételje újra és újra. Az álterhesség állapotába kerülő szukakutya átlagban ezt több mint egyszer átéli, és ez a helyzet, azonkívül, hogy összeütközik az érzelmi állapotával, komoly egészségügyi problémákhoz is vezethet, például a progeszteron túlsúlya miatt. Az emlőgyulladás, a vizeletfertőzés, a gennyes méh, amely akut esetekben az állat halálát is okozhatja, különösen veszélyesek. Ezért mindenképpen vigyük el állatorvosi vizsgálatra kedvencünket.
Normális esetben az álvemhesség a szuka tüzelési ideje után két hónappal jelentkezik. Megelőző intézkedésként, kezeljük a kutyát az alábbi keverékkel, hozzávetőleg tíz nappal a tüzelése után, adjuk naponta négyszer négy csepp mennyiségben.
Az álvemhesség kezelésére ajánlott Bach-virágokból álló keverék:
Vadgesztenyerügy (tanulási folyamat) + Katángkóró (hely, gazda, tárgyak, stb. birtoklása) + Hangafű (követelő figyelem) + Vörös vadgesztenye (elválás) + Diófa (alkalmazkodás) + Elsősegély csepp (ha a kutya nagyon nyugtalan) + Magyal (ha az agresszivitás jeleit mutatja:
Ha pedig már kialakult, a kezelendő esettől függően, adjunk belőle naponta négyszer-hatszor vagy még többször négy csepp mennyiségben.
Ide kattintva megvásárolhatod az álvemhesség kezelését támogató keveréket.
A blog az alábbi művekből merített:
Martin J. Scott & Gael Mariani: Bach Flower Remedies for Dogs
Enric Homedes: The Handbook of Bach Flower Remedies for Animals