Bach-eszencia állatoknak

Elválasztási szorongás

Bach-eszenciák a gondozás speciális területein

2017. február 13. - GyongyiZeni

elvalasztasi.jpgEz a viselkedészavar azokra a kutyákra vonatkozik, akik valamilyen okból kifolyólag ki nem állhatják, ha magukra hagyják őket. Előfordulhat olyan kutyáknál is, akik azt megelőzően nem voltak egyedül, s hirtelen olyan helyzetbe kerülnek, hogy hosszabb időre magukra maradnak, például, ha a gazdának új munkája lesz az otthonon kívül. De előfordulhat abban az esetben is, ha a kutya megszokta, hogy mindenhová követi a gazdáját a házban, és nem tolerálja, ha egyedül kell maradnia, akár még kis időre is.

Az aggódás kiváltotta jelek jól megfigyelhetők: a bútorok, ruhák, falak, ajtók és a háztartásbeli cikkek megrongálása, a soha véget nem érő ugatás, nyafogás, váladékozás – a szorongásnak köszönhetően ugyanis a záróizom megnyílik –, az otthonba piszkítás. 

Ennek a fajta szorongásos viselkedészavarnak tehát különböző típusai lehetnek. A legfontosabbak tényezők, amelyek kiválthatják:

  • Az állatok, akik nagyon szeretik gazdájukat és függenek tőle. Gyakran ezt a viselkedést a gazda idézi elő, aki azért fogadott be kutyát az otthonába, hogy a saját érzelmi szükségleteit kielégítse. Az állatban pedig ennek köszönhetően elindította az iránta való teljes függőséget.
  • A kötődés típusa a kutya és gazdája között.
  • Miután a gazdával hosszabb időt töltött együtt, s abból újra az egyedüllétbe kerül. Legyen az például a hétvége, kirándulás, nyári szabadság után.
  • Friss örökbefogadás. Egyes állatok a menhelyről az otthonba költözéskor szorongást élhetnek meg. A menhelyen együtt éltek más állatokkal és soha nem voltak egyedül, míg otthon nem mindig lehetnek együtt valakivel.

elvalasztasi3.jpgElsősorban a mi felelősségünk, hogy úgy neveljük fel a kutyánkat, hogy az hozzászokjon ahhoz, hogy időnként magára marad, s meg is tudjon birkózni ezzel. A legfontosabb, hogy megértsük, hogy a kutya nem ember, ne kezeljük akként! Ne hagyjuk, hogy a kutya állandóan a nyomunkban legyen, s helységről helységre kövessen bennünket. Hiszen ez odáig fajulhat, hogy a kötődés olyan mértékűvé alakul, hogy egyszerűen megszűnik a kutya érzelmi függetlensége. Ne fontoskodjunk túlságosan kedvencünk körül, amikor elmegyünk otthonról – így a kutya nem fog túl sokat gondolkodni ezen. Mindig ösztökéljük kutyánkat mentálisan és fizikálisan is, hogy ne unatkozzon.

Ha úgy érezzük, nem bírunk a kutya bizonyos szokásainak változtatásában, a Bach-virágeszenciák hatékonyan kezelik e viselkedészavart. A szorongás mögött általában a fóbiának, a félelemnek egy igen fontos alkotója húzódik meg. Az eszenciák csökkentik az ezekből adódó fizikai megnyilvánulásokat, mint amilyen a hiperventilláció (túllélegzés), a szapora szívverés, és a többi. Fontos, hogy szabályozni tudjuk azon szükségüket, hogy mindig valakinek a társaságában legyenek, és a figyelemért való túlzott igényüket.

Támogató Bach eszenciák lehetnek:

elvalasztasi4.jpgJerikói lonc:

Ez leginkább az elválasztási szorongás azon eseteiben alkalmazható, ahol a kutya szomorúságot érez a gazda távolléte miatt. Ezt kifejezheti csaholással is. A Jerikói lonc a „vissza akarom a dolgokat úgy, ahogy azok korábban voltak” állapotát segíti.

Sülzanót:

Ha a kutya kétségbe van esve, amiért gazdája távol van. Olykor a kutya epekedése olyan mértékűvé válhat, hogy még az élni akarását is feladhatja. A Sülzanót nagyszerűen újraépíti az életerőket.

Diófa:

Segít az érzelmi függetlenedésben, ami azért fontos, hogy az állat akkor is biztonságban érezze magát, ha egyedül van.

Fűzfa:

Az elkényeztetett, uralkodó típusú kutyák esetében segíthet, akik sértődötten viselkednek, ha magukra hagyják őket.

A következő keverék pedig akkor ajánlott, ha a viselkedészavar konkrét fizikai szorongással jár együtt:

Apróbojtorján (szorongás) + Nebáncsvirág (felpörgés) + Szelídgesztenye (rendkívüli gyötrelem) + Vasfű (túlzott ingerlékenység, hiperaktivitás) + Fehérvirágú vadgesztenye (megismétlődés) + Katángkóró (birtoklás) + Hangafű (követelő figyelem) + Napvirág (pánik).

Az állat szorongási szintjétől függően naponta négyszer vagy hatszor négy csepp mennyiségben adható.

Az állatok esetében számos kiegyensúlyozatlan viselkedés nem a befogadás problémájának (Diófa) az oka. Sokkalta inkább a változtatással szembeni ellenállásnak (Forrásvíz) köszönhető, ami az állat korából és tapasztalatából adódó jól megalapozott viselkedési mintákból ered. A kutyák ugyanis megrögzöttek a viselkedéseikben és rutinjaikban.

Ha a problémák kitartanak a kezelés harmadik hete után, a naponta legalább hatszoros mennyiség adásakor is, akkor tegyük hozzá a Forrásvizet (ellenállás a változásra) és a Vadgesztenyerügyet (tanulási folyamat) is a keverékhez.

A magas feszültségszintű állatok esetében Elsősegély cseppet adjunk.

 

Ide kattintva megvásárolhatod az elválasztási szorongás kezelését támogató keveréket.

 

A blog az alábbi művekből merített:

Martin J. Scott & Gael Mariani: Bach Flower Remedies for Dogs

Enric Homedes: The Handbook of Bach Flower Remedies for Animals

A bejegyzés trackback címe:

https://termeszeteseletmod.blog.hu/api/trackback/id/tr2112254010

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása