Ha az agresszivitás problémájával szembesülünk, először is forduljunk szakképzett szakértőhöz, legyen az állatorvos, kutyakiképző, viselkedés-szakértő, hogy megállapíthassa, az állat az agresszivitásnak melyik fajtáját mutatja, illetve annak lehetséges okait is feltárja. Az agresszivitás egy igen összetett viselkedési probléma, amelynek számos eltérő oka lehet, így annak mindegyike eltérő kezelési módot kíván.
Az állatok egy részénél az agresszív viselkedés oka pszichikai jellegű lehet. A szervezet hormonális felborulása is eredményezheti, mint például a pajzsmirigy alulműködése. De akár a komolyabb elváltozások is, mint a limbikus rendszert érintő koponyán belüli daganat, vagy a vízfejűség, amely egyre általánosabb a kutyák esetében, és kifejlődni az életük negyedik és hatodik hónapja között kezd. Utóbbi azt jelenti, hogy túlzottan felhalmozódik az az agy kamráiban termelődő folyadék, amely konkrétan az agy szerkezetét fürdeti, és megvédi azt a koponyával való ütközéstől. De ugyanígy az epilepszia is kiválthatja az agresszív magatartást. A fülgyulladásban szenvedő állatoknál pedig másodlagosan jelenhet meg az agresszivitás. Mint látjuk, e viselkedészavarnak számos, az egészséggel összefüggő oka is lehet.
Megkülönböztethetünk fajok közötti agresszivitást, például a kutyának az ember felé irányuló viselkedése, vagy a fajon belülit, amikor az azonos faj tagjai között áll fenn a bonyodalom.
Sok esetben pedig az állatok közötti, vagy az állat és ember közötti agresszív megnyilvánulást pont az gerjeszti, hogy a másik állat vagy az ember nem tudja, hogyan értelmezze azokat a jeleket, amelyeket az állat a kommunikálása során, pont a barátság megalapozására használ. Ez már a feszültségnek azt a magasabb fokát válthatja ki, amely a félelem indukálta agresszivitást okozza.
Így az ilyen eseteknél is szükséges lehet a virágeszenciák alkalmazását egy szakértő segítségével összevonni. De az is megfontolandó, hogy a kérdéses állattal élő többi állatot is kezeljük a virágeszenciákkal, amiatt, hogy jóval könnyebben oldódhasson a probléma, sőt, még magunkat, gazdit is.
A következő bejegyzésekben leírt agresszivitásos eseteknél, ha az állat nem mutatja jelét a javulásnak két vagy három hétnyi Bach-virágkeverékekkel való kezelés után, a napi minimum ötszöri gyakoriság mellett sem, tegyünk hozzá Vadgesztenyerügy eszenciát (ha még nem tartalmazta), hogy beindítsa az állat tanulási készségét, s hogy reagáljon arra a helyzetre, amely a rendellenes viselkedését kiváltotta. Másik lehetőségként pedig a Forrásvizet adhatjuk hozzá – ha megint csak nem tartalmazta azt a keverék –, amely segít a változással szembeni ellenállás átvezetésén. Mindkettő, a Vadgesztenyerügy és a Forrásvíz is adható természetesen egyszerre, egy időben.
A blog az alábbi művekből merített:
Martin J. Scott & Gael Mariani: Bach Flower Remedies for Dogs
Enric Homedes: The Handbook of Bach Flower Remedies for Animals