A kutyák intenzív gyászt élhetnek meg, ha meghal a gazdájuk, vagy az az állat, akihez kötődtek. Lévén társas állatok, igen sok érzelmet fektetnek a társaikba, és emiatt eléggé elveszve érezhetik magukat, ha hirtelen elhagyják őket. A kutya számára nincs igazán nagy különbsége annak, hogy a gazdája vagy társa éppenséggel meghalt vagy egyszerűen csak nincs ott többé. Ha hirtelen kiragadják őket abból a stabil környezetből, ahol addig boldogak voltak, úgy érezhetik, mintha mindenki meghalt volna. A kutya ilyenkor egyedül hagyottnak érzi magát, sebezhetőnek és védtelennek. Ez óriási feszültséget okozhat, az érzelmei bezáródásával. Például súlyos depresszióba eshet, abbahagyhatja az evést, vagy akár meg is halhat. Amikor mi egy haldokló szerettünk esetében a ’megszakad a szív’ kifejezést használjuk, ez pontosan meg is történhet a kutyáknál.
De ugyanúgy érzékelik és ezért ugyanúgy érintettek a gyászban, ha egy rokon, barát vagy egy másik állat hal meg. Ha a kutya azt látja, hogy a vezetője és társasága kétségbeesett magatartást mutatnak, talán épp sírnak, vagy mindenesetre különös módon viselkednek, nagyon maguk alatt vannak, szomorúak, ez a kutya elméjében mind feszültséget teremt. A kutya szociális biztonságának érzékelése gyengül ilyenkor. „Mi történik a falkával?” A kutyák nem szeretik, ha a falka különös módon viselkedik. Érzelmileg kötődnek a falkájukhoz: ha a falka boldog, a kutya is boldog. De ha mindenki zavart, a kutya feszültté és sebezhető válik. Ilyen egyszerű.
Támogató Bach-virágeszenciák:
Ernyős madártej:
Segíti a kutyákat, hogy fel tudjanak állni a gyász és veszteség okozta sokkból.
Vadrepce:
Átsegíti a felemésztő szomorúság megélésében.
Sülzanót:
Derűsebbé teheti a kutya érzelmi állapotát, ha az lehangolt, vagy feladta az élni akarását.
Szelídgesztenye:
A Sülzanóthoz hasonlóan derűt vihet a komor és zord kilátásba.
Jerikói lonc:
Segítheti visszahozni a kutyát érzelmileg a múlthoz, vagyis az elvesztett öreg barátokhoz vagy társakhoz való kötödésből.
Diófa:
Segít a kutyának, hogy alkalmazkodhasson az élete jelentős változásaihoz. Erőt ad és rugalmasságot, hogy előrehaladjon, és újra boldoggá váljon. Megvédi a kutyát az őt körülvevő szomorúan érzésektől, ha a halál a családban történt, ahol a kutya szemtanúja a gazdája fájdalmának.
A gazda halála vagy a társállat halála/távolléte miatt szomorú állat kezelésére ajánlott keverék:
Vadrepce (szomorúság) + Jerikói lonc (melankólia) + Ernyős madártej (trauma) + Diófa (elfogadás) + Sülzanót (feladás) + Szelídgesztenye (búskomorság).
Sok kutya hosszú időt tölt a ház bejárata előtt a földön feküdve, várva a gazdáját, hogy visszatérjen. Vidéken előfordulnak olyan esetek, amikor a kutya órákat tölt el feküdve a temető bejáratánál, vagy azon a helyen, ahol a gazdája el lett temetve, anélkül, hogy bármiféle érdeklődést mutatna arra, hogy elmozduljon onnan.
Ha az állat az energia hiányát is mutatja, indokolt lehet Olajfát (kimerülés) tennünk az említett keverékek közé.
Szintén megfontolandó a Napvirág (pánik) az állat számára, ha társa elvesztése után nem akar kimenni sétálni, vagy esetleg még élettani szükségleteit sem kielégíteni. Ez időnként olyankor történik meg, ha az az állat, akivel együtt élt, nem tér már vissza egy napon, miután elhagyta az otthonukat, például ha elaltatták, mert beteg vagy idős volt, vagy ha egy másik otthonba vitték.
A Vadrózsa pedig azoknál a kutyáknál, akik az érzéketlenség, a beletörődöttség állapotába kerültek, s semmivel nem törődnek már.
Fordított esetben, a gazdák is enyhíthetik fájdalmukat a Bach-eszenciákkal használatával, azokban az esetekben, ha a kutyájuk nagyon beteg és el kell altatni. A virágeszenciák segítenek egyaránt a kutyának és a gazdájának, hogy nyugodtak maradhassanak és összeszedjék magukat ez alatt a nehéz idő alatt.
Azok az emberek, akik szorosan kötődnek a kutyájukhoz, annak eltávozása súlyos érzelmi fájdalmakat teremthet bennük. Az idős emberek, akiknek senki más társaságuk nincs, gyengülésnek indulhatnak háziállatuk elvesztése után, s olykor előfordul az is, hogy hamar az állatuk után halnak. A Bach-eszenciák, mint az Ernyős madártej, a Sülzanót, a Szelídgesztenye, a Vadrózsa és a Vadrepce segítheti megelőzni, hogy ez megtörténjen.
Mindenképpen tartsuk meg nyugalmunkat a haldokló állatunk iránt. A kutyák nagyon érzékenyek az érzelmeink kiváltotta rezgésekre, s ha azt éreztetjük kedvencünkkel, hogy ki vagyunk borulva, az a pár utolsó óráját feszültté és félelemmel telivé teheti. Ha nyugodtan és békésen tudunk viselkedni, az hozzásegíti a kutyát, hogy sokkal ellazultabb és lenyugodott állapotban hagyja el ezt az életet. Ez a megillető tisztelet azért a szeretett állatért, aki hamarosan már nem lesz többé velünk.
Ha otthonunkban a haldokló állatunkon kívül még más állatok is élnek, az ő irántuk való felelősségünk miatt is próbáljunk összeszedettek maradni ez idő alatt. A kutyák zavart érezhetnek a hirtelen elvesztett társ miatt, de a feszültségük és bánatuk csak fokozódik, ha magát a falkát látják nyugtalanságban. Sok esetben ez okozza az érzelmi feszültségüket, nem is konkrétan a társállat haldoklása, halála.
Ide kattintva megvásárolhatod a gyász állapotának kezelését támogató keveréket.
A blog az alábbi művekből merített:
Martin J. Scott & Gael Mariani: Bach Flower Remedies for Dogs
Enric Homedes: The Handbook of Bach Flower Remedies for Animals